KODEKS PONAŠANJA UČENIKA OSNOVNE ŠKOLE VLADIMIRA NAZORA ODŽAK

KODEKS PONAŠANJA UČENIKA OSNOVNE ŠKOLE VLADIMIRA NAZORA ODŽAK

 

I.    OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Kodeksom ponašanja učenika ( u daljem tekstu : Kodeks ) propisuje se skup pravila, odnosno načela kojih se u radu, ponašanju i odijevanju u školi i školskom okruženju moraju pridržavati učenici Osnovne škole Vladimira Nazora Odžak ( u daljem tekstu : Škola ), a u smislu čuvanja dostojanstva i ugleda škole.

Članak 2.
Kodeksom se utvrđuju opće etičke smjernice i postupci vezani uz njih, prava, obveze i odgovornosti, zabranjene radnje, te sprovode etičke vrijednosti specifične za djelatnost škole u najširem smislu.

Članak 3.
Svi roditelji i druge osobe zainteresirane za rad škole bit će upoznate s Kodeksom i pravilima ponašanja koja se očekuju od učenika škole.

Članak 4.
Učenici su dužni u obavljanju svojih poslova, pridržavati se odredaba Kodeksa. Ponašanje u skladu s Kodeksom osigurava jedinstvenost u pogledu ponašanja učenika u školi što je preduvjet učinkovitog odgojno-obrazovnog rada.

II.    PRAVA UČENIKA
Članak 5.
Učenik ima pravo na:
•    stjecanje kvalitetnog obrazovanja u sigurnom okruženju bez ometanja,
•    pošten i jednak odnos prema njima bez diskriminacije,
•    postupanje prema njima s poštivanjem osobnosti,
•    obavijest o pravima i odgovornosti,
•    savjet i pomoć,
•    uvažavanje mišljenja,
•    pomoć drugih učenika,
•    pritužbu koju može predati : nastavniku, ravnatelju, Školskom odboru,
•    sudjelovanje u radu Vijeća učenika,
•    sudjelovanje u izradi Kućnog reda,
•    predlaganje poboljšanja odgojno-obrazovnog procesa i rada.


III.    ODGOVORNOST UČENIKA
Članak 6.
Od učenika se očekuje:
•    poštivanje prava drugih
•    upoznavanje i poštivanje školskih pravila
•    prijavljivanje incidenata ili aktivnosti koje mogu ometati sigurnost svih učenika u školi.


Članak 7.
Učenik je dužan redovito pohađati nastavu, dolaziti u školu 15 prije početka nastave, donositi potrebne udžbenike, kompletan pribor, redovito raditi zadaće i učiti.

Članak 8.
Svaki izostanak učenika pravda roditelj, a ako je izostajanje iz zdravstvenih razloga dulje od dva dana, učenik je dužan u roku od sedam dana donijeti liječničku ispričnicu. Svaki vid samovoljnog napuštanja sata je bježanje i smatra se neopravdanim.

Članak 9.
Učenik je dužan prije početka sata ući u učionicu prije nastavnika .

Članak 10.
Kada u učionicu ulazi nastavnik, svi učenici ustaju kao i prilikom odlaska nastavnika iz učionice.

Članak 11.
Učenik ne može napustiti sat bez dopuštenja nastavnika. Učionicu u isto vrijeme može privremeno napustiti samo jedan učenik.


Članak 12.
Radi pravilnog odvijanja nastavnog procesa u školi se organizira dežurstvo učenika.

Članak 13.
Svi učenici razrednog odjela obavljaju dužnost redara u svom odjelu, a imenuje ih razrednik i to po dva redara tjedno, a izmjenjuju se abecednim redom.
Redari su odgovorni za:
•    izvješćivanje predmetnog nastavnika o odsutnim učenicima,
•    čistoću učionice, pripremu nastavnih sredstava i pomagala,
•    prijavljivanje uočenih šteta u učionici predmetnom nastavniku,
•    ostale vidove ponašanja koja nisu u skladu s ovim Kodeksom.

Članak 14.
Dežurni učenik dežura u vremenu od 7,30 do 12,35 sati u prvoj smjeni te od 13,30 do 18,35 sati u drugoj smjeni prema rasporedu koji sačinjavaju razrednici i voditelj smjene.
Dužnosti dežurnog učenika su:
•    za vrijeme malih odmora i trajanja sata drži školska vrata zaključana i sa svakim posjetiteljem prvo obavi informativni razgovor bez puštanja u hol dok se ne ustanovi razlog posjeta i mogućnost za realizaciju namjere za posjet,
•    u knjigu dežurstva upisuje osobne podatke o svakom posjetitelju ( ime i prezime i razlog posjeta),
•    prati posjetitelja do osobe koju traži ,
•    brine se da se posjetitelji ne kreću bez njegove pratnje ili pratnje zaposlenika škole po školskoj zgradi.
Razrednik može uskratiti dežurstvo učeniku zbog sniženog vladanja ili neprimjerenog ponašanja, kao i većeg broja negativnih ocjena. Zabranjeno je okupljanje oko dežurnog učenika i šaranje po knjizi dežurstva.


Članak 15.
Učenik je dužan suzdržavati se od prepisivanja i šaputanja prijatelju, što je samo prividni znak dobrog prijateljstva.

Članak 16.
Učenik je dužan poštivati osobnost drugih učenika, učitelja, stručnih suradnika i ostalih zaposlenika škole. Naročito treba biti pažljiv prema slabijima od sebe. Učenik treba poštivati sve osobe bez obzira na nacionalnu ili vjersku pripadnost u skladu s principima humanosti i čovjekoljublja.
Odnos prema drugima učenik zasniva na temeljnim ljudskim vrijednostima: istine, mira, ispravnog postupanja, poštenja, ljubavi i nenasilja. Poštivanje starijih osoba učenici iskazuju na bezbroj načina: persiranjem, ustupanjem mjesta, propuštanjem pri prolazu kroz vrata i sl.

Članak 17.
Učenik je dužan na izletima i školskim ekskurzijama ponašati se pristojno i u skladu s Kodeksom.
Učenicima koji imaju izrečene pedagoške mjere, smanjeno vladanje ili veliki broj negativnih ocjena Škola (razrednik, ravnatelj, pedagozi) može uskratiti odlazak na izlet ili školsku ekskurziju.

Članak 18.
Rječnik koji koriste učenici mora biti primjeren mjestu i osobi s kojom komuniciraju. Pod primjerenošću se podrazumijeva korištenje pristojnih riječi, ne koriste se uvredljive riječi, ne ismijavaju se drugi koji su drugačiji, ne iznose se laži kako bi se drugom napakostilo i dr. iz domena bontona. Učenici trebaju češće koristiti riječi ''hvala, molim, izvoli, oprosti,...''. Zabranjeno je koristiti psovke.

Članak 19.
U školi se pozdravljamo sa ''dobro jutro'', ''dobar dan'' i ''doviđenja''. Pozdravljamo sve zaposlenike škole.

Članak 20.
Mobilni telefoni, mp3 playeri, tableti, fableti i slični uređaji moraju biti isključeni i stavljeni u torbu. U protivnom slijedi privremeno oduzimanje i izricanje odgovarajuće pedagoške mjere.

Članak 21.
Učenici su dužni čuvati svoju odjeću, obuću,osobnu imovinu, školska sredstva i pribor, kao i imovinu drugih učenika. Skupocjene predmete i novac donose u školu na svoju odgovornost. Ako nestanu, učenik ne može okriviti druge. Škola ne preuzima odgovornost za gubitak ili krađu osobne imovine.

Članak 22.
Mali odmor traje 5 minuta i služi za prelazak iz kabineta u kabinet, pripremu za sat te obavljanje fizioloških potreba. Za vrijeme prelaska učenika iz kabineta u kabinet, učenici ne smiju praviti gužvu, galamu i gurati se. Prilikom kretanja stepenicama obvezni su koristiti desnu stranu.
Veliki odmor traje 15 minuta i služi za uzimanje užine i napitaka, obavljanje fizioloških potreba i druženje izvan škole i školskom dvorištu. Za vrijeme trajanja odmora učenici se ne smiju udaljavati iz školskog dvorišta.


Članak 23.
U školi nije dozvoljeno žvakanje žvakaće gume.

Članak 24.
Učenik smije napustiti nastavu samo u slučaju iznenadne bolesti. Te sate roditelj je dužan opravdati.

Članak 25.
Za vrijeme nastave učenik je odgovoran za red i tišinu u školskoj zgradi i školskom dvorištu.

Članak 26.
Boravak u čistom i urednom okruženju svima je ugodniji. Urednost učionica i školskog dvorišta ovisi o učenicima. Učenici otpatke trebaju bacati u kantu za smeće.


Članak 27.
Ljubav je dio naše privatnosti i intime. Njeno izražavanje prisnim tjelesnim kontaktom u javnosti je nepristojno i neprimjereno školskoj sredini.

Članak 28.
Svoje mišljenje ili nezadovoljstvo učenik iskazuje biranim uljudnim riječima. Svaku primjedbu koju učenik upućuje drugome treba preispitati.

Članak 29.
Školsku imovinu čuvamo jer koristi svima. Pisanje, crtanje, urezivanje po školskim klupama, stolicama i zidovima kao i uništavanje ukrasnog bilja u školskom dvorištu, nije dopušteno.

Članak 30.
Za štetu nastalu u školi odgovaraju njeni počinitelji. Počinitelji su je dužni u cjelini ili u dijelovima nadoknaditi, što ovisi o uzrocima i okolnostima počinjene štete te odluci ravnatelja, Učiteljskog vijeća i razrednika. Ako se počinitelji ne mogu poimenično utvrditi, štetu će solidarno nadoknaditi svi učenici koji su se zatekli na mjestu u vrijeme učinjene štete, odnosno svi učenici škole, o čemu odlučuje ravnatelj ili Učiteljsko vijeće.

Članak 31.
Učeniku koji svjesno i namjerno otuđi ili ošteti školsku imovinu, imovinu drugih učenika ili zaposlenika škole izriče se pedagoška mjera.

IV.    ODIJEVANJE UČENIKA
Članak 32.
Odjeća koju učenik nosi govori o njegovoj osobnosti. Ona odražava ukus i stil svake osobe. Odjeća za školu treba biti u skladu s pravilima pristojnog školskog odijevanja:
•    kod učenica/učenika su zabranjena gola leđa, ramena, poprsje i stomak,
•    odjeća ne smije biti prozirna,
•    dužina ženske suknje ne smije biti kraća od 2 cm iznad koljena,
•    učenici trebaju nositi hlače pristojne dužine ( nikako kratke hlače, bermude za plažu i sl.) i hlače koje nisu pocijepane,
•    šminkanje, bojanje kose, lakiranje noktiju zabranjeno je, između ostalog, i iz zdravstvenih razloga,
•    tetovaže i piercing su zabranjeni,
•    učenici trebaju imati čistu i urednu kosu.

V.    U ŠKOLI JE ZABRANJENO

Članak 33.
Zabranjeno je izazivanje galame i nereda, svađa i međusobnog vrijeđanja učenika, izazivanje tuče i sudjelovanje u tuči te svaka vrsta nasilnog ponašanja. Eventualne nesporazume treba rješavati dogovorom ili potražiti pomoć predmetnog nastavnika, razrednika, pedagoga ili ravnatelja škole.

Članak 34.
Zabranjeno je donošenje i unošenje predmeta sa oštrim sječivom ili ubodnih predmeta, petardi, upaljača i drugih predmeta kojima učenici mogu povrijediti sebe i druge.


Članak 35.
Učenik sve primjedbe može uložiti preko svog razrednika ili Vijeća učenika.

Članak 36.
Zabranjena je uporaba cigareta, energetskih pića, alkohola ili drugih narkotičkih sredstava u školi i školskom okruženju.


Članak 37.
Učenici ne mogu u školu uvoditi druge osobe koje za to nemaju dopuštenje.

Članak 38.
Učenici se po završetku nastave ne zadržavaju u školskom dvorištu.

VI.    ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 39.
Razrednik je dužan upoznati s odredbama ovog Kodeksa sve učenike svog odjela.

Članak 40.
Učenik je odgovoran za poštivanje Kodeksa ponašanja učenika.

Članak 41.
(1)    Kodeks za učenike se ističe na vidnom mjestu u školi.
(2)    Ovaj Kodeks objavljuje se na Web stranici škole.
(3)    Kodeks za učenike mora poznavati svaki zaposlenik, učenik i njegov roditelj ili skrbnik.
 

Članak 42.
Ovaj Kodeks stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja na oglasnoj ploči.


Broj: 01-50/19
U Odžaku, 6.2.2019. godine


Ovaj Pravilnik objavljen je na oglasnoj ploči dana 28.1.2019. godine i stupa na snagu 6.2.2019. godine.



                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Additional information