POLJSKI-fakultativna nastava

Od ove školske godine, svaku srijedu 8 učenika iz 7. i 8. razreda sastaje se da uči poljski jezik, upoznaje kulturu i tradiciju poljskog naroda. Učenici aktivno sudjeluju u ponuđenom im programu i vrlo su znatiželjni...

Ideja je potekla radi toga što našu školu pohađaju dvije djevojčice, čija je mama Poljakinja. Cilj je ne samo da njihovi prijatelji nauče taj jezik, nego da im se omogući  kontakt s vršnjacima iz jedne jako lijepe zemlje. Jednog dana možda će učenici otići   na ekskurziju da bi vlastitima očima pogledali zanimljivosti Poljske i isprobati svoje jezične mogućnosti.

Sekcjiu vodi s. Agnieszka Chwalinska – Poljakinja, koja već 6 godina živi u Odžaku.

 

 

Republika Poljska
Rzeczpospolita Polska


                                                                   

                                  Zastava                                                                      Grb

Poljska (pol.: Polska) je država u srednjoj Europi. Graniči s Njemačkom na zapadu, Češkom na jugozapadu, Slovačkom na jugu, Ukrajinom na jugoistoku, Bjelorusijom na istoku, Litvom na sjeveroistoku, te Rusijom (tj. ruskim teritorijem Kalinjingradska oblast) i Baltičkim morem na sjeveru.




Povijest

Poljska u 16. i 17. stoljeću
Ime Polska, koje se pojavljuje sredinom 11. stoljeća, dolazi od drevnog slavenskog plemena Polanie ("Oni koji žive na polju", doslovno Poljaci), koje se naselilo u nizinama između Odre i Visle nakon pada Rimskog Carstva, u 5. stoljeću.
Poljsko zlatno doba je 16. stoljeće, kada se Poljska ujedinila s Litvom i bila jedna od glavnih europskih sila pod dinastijom Jagelovića. Dinastija je propala 1572., a Poljska je ušla u dugo razdoblje ratova i opadanja moći. Zemlja je raskomadana 1772., 1793. i 1795. godine, kad je podijeljena između Rusije, Prusije i Austrije.
Poljska je opet uspostavljena kao neovisna država nakon 1. svjetskog rata. Godine 1939. podijeljena je nadvoje između Njemačke i Sovjetskog Saveza. Nakon 2. svjetskog rata, Poljska je dobila nova područja na zapadu, ali je izgubila dvostruko veća područja na istoku.
Zemlja je bila dio komunističkog Istočnog bloka pod kontrolom Sovjetskog Saveza do 1980-ih godina, kada je krenuo pokret "Solidarnost", koji je pobijedio na parlamentarnim izborima 1989. godine, te je uvedena demokracija.
Poljska je 1999. godine ušla u savez NATO, a 1. svibnja 2004. pridružila se Europskoj Uniji.


Zemljopis



Zemljovid Poljske
Poljski se reljef sastoji gotovo isključivo od sjevernoeuropske nizine s prosječnom nadmorskom visinom od 173 metra, dok su na jugu Sudeti i Krkonoše), te Karpati i Tatre, gdje je najviši vrh Poljske, Rysy (2,499 m). Dužina obale je 440 km,[2] Godine 1939. Poljska je imala 70 km obalne dužine i jednu luku – Gdinju.[3]
Kroz nizinu teče nekoliko velikih rijeka - Visla (Wisła), Odra i Varta (Warta). Poljska ima oko 9300 jezera, uglavnom na sjeveru zemlje. Mazurija (Mazury) je najveće i najposjećenije jezersko područje u Poljskoj.
Poljska ima umjerenu klimu s hladnim, kišovitim i relativno oštrim zimama, te blagim ljetima s čestim pljuskovima.


Zanimljivosti
       
Na području današnje južne Poljske poznate i kao Małopolska postojala je u ranom srednjem vijeku država Bijelih Hrvata. Poznato je da se još u 19. i 20. st. oko sto tisuća poljskih imigranata u SAD prilikom ulaska izjasnilo kao Białochorwaty ("Bjelohrvati"), ali Poljaci nikad nisu čuli niti za Bjelohrvate, niti za Bijelu Hrvatsku (osim sveučilišnih profesora i studenata slavistike).
Poljaci (kao i još neki europski narodi) nemaju pozdrav za "Dobro jutro". Njima je od zore "Dzień dobry". ("Dobar dan.")
Kako je vinova loza u Poljskoj vrlo rijetka tako je, naravno, i vino. Tako, zimi, Poljaci tradicionalno ne piju kuhano vino već čaj ili kuhano pivo (!). "Grzane piwo z sokiem" je nacionalno zimsko piće - zgrijano pivo sa slatkim sokom. Poljaci piju i hladno pivo sa sokom.
Poljaci se jako ponose svojim medenjacima koji su opako začinjeni svim i svačim - od papra i cimeta do boktepitajčega. To je dokaz da je Poljska nekad bila moćna država koja si je mogla priuštit obilan uvoz začina iz Azije. Tijesto za prave tradicionalne medenjake, nakon što je zamiješeno, odležava 2 godine.


Glavni grad

Varšava

Službeni jezik

poljski

Vlada

 - Predsjednik

Bronisław Komorowski

 - Predsjednik Vlade

Donald Tusk

Neovisnost

Od Njemačke i Austro-Ugarske11. studenog1918.

Površina

68. po veličini

 - ukupno

312.679 km²

 - % vode

2,6 %

Stanovništvo

32. po veličini

 - ukupno (2006)

38.501.000

 - gustoća

123,2/km²

BDP (PKM)

procjena 2008

 - ukupno

666,1 milijardi $[1] (21.)

 - po stanovniku

20 137 $[1] (50.)

Valuta

poljski zlot (100 groša)


Ovdje možete download-ati PowerPoint prezentaciju o Poljskoj (13 MB)

 



 

Additional information